Yeni Doğan Bebekte Sarılık Nasıl Geçer Kadınlar Kulübü

Yeni doğan bebeklerde sarılık, oldukça yaygın bir durumdur. Sarılık, bebeğin cildinin ve göz beyazlarının sarı renge dönmesiyle kendini gösterir. Bu durum, bebeğin vücudunda bilirubin adı verilen bir pigmentin birikmesi sonucu ortaya çıkar.

Yeni Doğan Bebekte Sarılık Nasıl Geçer Kadınlar Kulübü
Yeni Doğan Bebekte Sarılık Nasıl Geçer Kadınlar Kulübü

Bilirubin karaciğer tarafından vücuttan atılan bir maddedir ve kırmızı kan hücrelerinin yıkımı sırasında oluşmaktadır. Ancak, yeni doğan bebeklerde karaciğer hala tam olarak gelişmediği için bilirubin düzeyi yükselebilir ve sarılığa neden olabilir. Yeni doğan bebekte sarılık nasıl geçer Kadınlar Kulübü konularından biri olmaktadır. Yeni doğan bebeklerde sarılığa iyi gelen etkenler şöyledir;

  • Güneş ışığı
  • Sık sık emzirme
  • Sıvı içme
  • Fototerapi
  • Kan transfüzyonu

Bebeklerde Sarılık Neden Olur?

Sarılık, bebeklerde sıkça görülen bir durumdur ve genellikle sarı renkte cilt ve gözlerdeki renk değişikliği ile kendini gösterir. Tıbbi terimi “neonatal ikterus” olan sarılık, genellikle doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde ortaya çıkar ve genellikle birkaç hafta içinde kendiliğinden düzelir. Ancak bazı durumlarda tedavi gerekebilir. Peki, bebeklerde sarılığın neden olur?

Bebeklerde sarılığın en yaygın nedeni, yeni doğanın karaciğerinin bilirubin adı verilen bir pigmenti işleme yeteneğinin tam olarak gelişmemiş olmasıdır. Normalde karaciğer, bilirubini vücuttan atar, ancak bebeklerde bu işlev henüz tam olarak gelişmediği için bilirubin birikir ve sarılığa neden olur.

Yeni doğan bebeklerin yaklaşık %60’ında görülen fizyolojik sarılık, en yaygın türdür. Genellikle doğumdan sonraki 2-3 gün içinde başlar ve birkaç hafta içinde kendiliğinden geçer. Bu tür sarılık genellikle zararsızdır, ancak bazı durumlarda bilirubin seviyeleri yüksek olabilir ve tedavi gerekebilir.

Sarılık Olan Bebek Banyo Yaptırılır Mı?

Bebeklerin banyo yapması, genellikle keyifli ve rahatlatıcı bir deneyim olabilir. Ancak, sarılığı olan bebeklerin banyo yapmasıyla ilgili bazı önemli hususlar vardır. Bu nedenle sarılık olan bebek banyo yaptırılır mı? sorusu dikkatli bir şekilde cevaplanmalıdır.

Yeni Doğan Bebekte Sarılık Nasıl Geçer Kadınlar Kulübü

Bebeğinizde sarılık belirtileri fark ettiğinizde, hemen bir doktora başvurmanız önemlidir. Doktorunuz, bebeğinizin sarılık durumunu değerlendirecek ve gerekli tedavi yöntemlerini önerecektir. Sarılığı olan bebeklerin banyo yapması konusunda da doktorunuzdan öneri almanız önemlidir.

İlgini çekebilir:  Göz Çapaklanması Neden Olur?

Sarılığı olan bir bebeği banyo yaparken, cildine zarar vermemek için dikkatli olmanız gerekmektedir. Bebeğin cildi hassas olabilir, bu nedenle bebek şampuanı ve sabunları kullanırken mümkün olduğunca doğal ürünler tercih etmelisiniz.

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılığa Ne İyi Gelir?

Hafif sarılık vakalarında, bebeği güneş ışığına maruz bırakmak bilirubin düzeyini düşürebilir. Sabah saatlerinde, güneş ışığının daha yumuşak olduğu bir zamanda bebeği güneş alan bir pencereye ya da açık havaya yerleştirin. Ancak, bebeğin cildi doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalı ve gözleri güneşten korunmalıdır.

Emzirme, bebeklerde bağırsak hareketlerini uyarır ve bu da bilirubinin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bebeği sık sık ve yeterli süreyle emzirmek, sarılıkla mücadelede önemli bir adımdır. Bebek emzirme süresince uyanık ve aktif olmalıdır. Emzirme sıklığı ve süresi hakkında doktorunuzdan öneriler alabilirsiniz.

Emzirme, bebeklerde bağırsak hareketlerini uyarır ve bu da bilirubinin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bebeği sık sık ve yeterli süreyle emzirmek, sarılıkla mücadelede önemli bir adımdır. Bebek emzirme süresince uyanık ve aktif olmalıdır. Emzirme sıklığı ve süresi hakkında doktorunuzdan öneriler alabilirsiniz.

Nadir durumlarda, sarılık şiddetli olduğunda veya diğer tedavi yöntemleri etkisiz kaldığında kan transfüzyonu gerekebilir. Bu işlemde, bebeğin kanı kısmen değiştirilir ve yüksek bilirubin düzeyini düşürmeye yardımcı olur. Kan transfüzyonu, doktorlar tarafından özenle değerlendirilen ve gerektiğinde uygulanan bir yöntemdir.

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Sınırı Kaçtır?

Yeni doğan bebeklerde sarılık sınırı kaçtır? Bu sorunun cevabı bilirubin düzeylerine bağlı olarak değişebilir. Genellikle, bebeğin doğum süresine ve risk faktörlerine göre sarılık takip edilir.

Bilirubin düzeyi, kan testleriyle ölçülür ve bebeğin yaşına göre bir referans aralığı belirlenir. Sarılık düzeyi, bebeklerin cilt rengindeki değişikliklere ve göz akındaki sarı renge bakılarak da değerlendirilebilir.

İlgini çekebilir:  Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?

Genellikle sağlıklı doğan, tam zamanında doğan ve sarılık risk faktörleri taşımayan bebekler, düşük riskli olarak kabul edilir. Bu bebeklerde sarılık düzeyi, genellikle 15 mg/dL altında olduğunda tedavi gerektirmez.

Erken doğan, kardeşinde sarılık geçmişi olan veya diğer risk faktörlerine sahip bebekler yüksek riskli olarak kabul edilir. Bu bebeklerde sarılık düzeyi, genellikle 18 mg/dL üzerinde olduğunda tedavi gerekebilir.

Oylama post

Yorum yapın