Lepidolit Taşı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Oluşur?

Lepidolit taşı pegmatit odacıkları içerisinde oluşmaktadır. Söz konusu odacıklar boş miktarda minerale sahiptir. Magma hızlı bir şekilde soğuyarak odacıkları meydana getirmektedir. Bu taşın oluşumu da böylece başlamaktadır. Taşın oluştuğu bölgelerde sıklıkla Muskovit ve Turmalin minerallerine de denk gelinmektedir. İçeriğinde ise,

 • Florin
 • Donmuş su
 • Alüminyum
 • Oksijen
 • Silisyum
 • Hidrojen
 • Potasyum
Lepidolit Taşı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Oluşur?
Lepidolit Taşı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Oluşur?

Yer almaktadır. Mineral cevheri olan Lepidolit taşı Mika Grubuna aittir. Lila ya da leylak rengi tonlarında yer almaktadır. Bunun yanı sıra hafif gül kurusu renkleri de yine gözlemlenebilmektedir.  Taş mensup olduğu grup sebebiyle Lityum Mika rengine atıf yapılarak ,Lavenderin olarak da adlandırılmaktadır. Bunun yanı sıra Rüya Taşı, Barış Taşı gibi isimleri de yine mevcuttur.

Lepidolit Taşı Özellikleri

Lepidolit taşı özellikleri taşı yeni duyan kişiler tarafından bilinmeyebilir. Bu konu oldukça geniş bir konu olup şe şekilde bahsedilebilir:

 1. Çok sayıda mineralden daha fazla lityum içeriğine sahiptir.
 2. Lityum metalinin ikincil kaynağı olarak bahsedilir
 3. Özgül ağırlığı 2.84 ile 2.90’dır.
 4. Kolay bulunabilen bir mineral olmaktadır.
 5. Doğal halinde pek çok levha birbiri üzerine yığılmış gibi görülür.
 6. Saydam ya da yarı saydam olabilmektedir.
 7. Sedef ve inci gibi kendine özgü bir ışıltısı görülür.
 8. Sertlik derecesi 2.5 ile 4 arasında olup düşüktür.

Sertlik derecesi sebebiyle taşa dikkatli ve özenli davranmak gerekir. Aksi durumda çizilmesi mümkündür. Taş Brezilya, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Pakistan gibi ülkelerde görülmektedir.

Lepidolit Taşı Faydaları

Lepidolit taşı faydaları arasında sayılabilecek pek çok etki söylenir. Örnek olarak eklem sorunlarına  yararlı olabileceği söz konusu rivayetlerden bir tanesidir. Vücudu aşırı elektrik yükünden arındırdığına da inanılır. Bunun yanı sıra doğumu kolaylaştırdığı iddia edilir. Bu bakımdan hamilelere önerilir.

İlgini çekebilir:  Kova Burcu Taşı

Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirdiğine dair bir düşünce de bulunmaktadır. Alerjiyi giderdiği de açıklananlardan bir tanesidir. Ayrıca taşın şu gibi yönleri de yine sayılmaktadır:

 • Anti-anksiyete etkisi olduğu söylenir.
 • Huzur verdiği ve sakinlik sağladığı düşünülür.
 • Zihinsel ve duygusal bağımlılıkları yenme noktasında yardım alınabileceği söylenir.
 • Analitik nitelikleri, zekayı harekete geçirdiği belirtilir.
 • Panik atak ve kaygı bozuklukları için şifalı olduğu söylenir.
 • Uyku bozukluklarına karşı iyi geldiği söylenir.
 • Güzel rüyalar görmeye yardım ettiği söylenir.
 • Sinirler arasındaki bağları iyileştirdiği belirtilir.

Bu gibi etkilerinin yanı sıra Lepidolit taşı faydaları arasında yoğunlaşmayı, odaklanmayı kolaylaştırdığı gibi iddialar da yer almaktadır.

Lepidolit Taşı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Oluşur?
Lepidolit Taşı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Oluşur?

Lepidolit Taşı Temizliği

Farklı takılardan zarar görmemesi yahut onlara zarar vermemesi için lepidolit taşı temizliği özenli yapılmalıdır. Taşın hepsinden ayrı bir yerde saklanması önerilir. Özel kese içinde ya da kutu içinde saklanabilir. Ayrıca tütsülemek ya da toprağa gömmek gibi yöntemler ile negatif enerjisi de temizlenebilir.

Bu taşı negatif etkilerden temizlemenin en etkili metotlarından biri taşı tütsü dumanında gezdirmedir. Tütsü ile arındırma uzun zamandan  beri kullanılır. Adaçayı ya da farklı bitkilerden elde edilen tütsülerin dumanında kristaller gezdirilebilir.

Ayrıca kristallerde bulunan negatif enerjiler selenit kuleleri ya da kristal kuvars taşları ile de arındırmak mümkündür. Bunlar arındırma özelliklerine sahip olup Lepidolit taşı bunların yakınlarında tutulabilir. Ancak sertlik derecesi bahsettiğimiz gibi düşüktür. Bu bakımdan hassas ve kırılmalara yatkın bir yapısı vardır. Bu sebeple suda yıkanması önerilmez.

Bunun yanı sıra gerçek Lepidolit taşı nasıl anlaşılır yine bilmek önerilmektedir. Bazı taşların aksine ulaşılması kolay bir yapıya sahiptir. Doğal taşlar genel olarak tene değdiği zaman soğuk bir his bırakır. Eğer böyle bir his bırakmıyorsa sahte olduğu düşünülebilir.

Oylama post

Yorum yapın