Hametan Krem Makat Çatlağına İyi Gelir Mi?

Hametan krem makata sürülür mü? İnce bir tabaka halinde ciltteki lezyonlu bölgeye sürülerek uygulanan Hametan kremin, makata uygulanıp uygulanmadığı bir oldukça aratıldı. Hametan krem etken maddesi hamamelis virginiana adı verilen Türkçe karşılığı cadı fındığıdır. Cadı fındığı son zamanlarda keşfedilen pek çok farklı cilt hastalığını tedavi etmesiyle ünlü hale geldi. Hametan krem ve Hametan pomad formları ile eczane raflarında yerini alıyor. Bu krem ve pomadlar kortizon içermez. Her 100 gramında 25 gram hamamelis virginiana bulunduran bu krem bebeklerde oluşan pişik ve isilik gibi sorunlar için sıkça tercih ediliyor. Aynı zamanda damar büzücü etkisi sayesinde, yaralardaki kanamayı durdurma ve iltihabı temizleme özellikleri de vardır.

Hametan Krem Makat Çatlağına İyi Gelir Mi?
Hametan Krem Makat Çatlağına İyi Gelir Mi?

Dermatoloji uzmanların önerdiği Hametan krem cildi onarma, cildi yenileme, cildin renk tonunu eşitleme ve rengini aydınlatma özelliğine sahiptir. Hametan krem prospektüsünde kasık bölgesine ve cinsel organlara uygulanmaması gerektiği yazsa da doktor önerisi ile reçete edildiğinde kullanılabilir. Hametan kremi mutlaka doktorunuzun size verdiği talimatlara uyarak kullanmanız gerekir.

  • Krem uygulamasından önce etkilenen bölgeyi ve ellerinizi bol suyla iyice yıkayın.
  • Kremden nohut büyüklüğünde alın ve kremi gerekli bölgeye masaj yaparak uygulayın.
  • Krem uygulamasının ardından tekrar ellerinizi sabun ve suyla yıkayın.
  • Kremi sürdüğünüz bölgenin üzeri sarılmaz, kapatılmaz ya da bandajlanmaz.

Hametan krem makat kaşıntısına iyi gelir mi, sorusu da birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Antiseptik kremler grubunda yer alan Hametan krem makat bölgesinde bulunan mantar ve bakteri gibi mikroorganizmaları öldürür. Böylece makatta meydana gelen sorunların iyileşmesini hızlandırırken bir yandan da kaşıntı oluşumunu da önler.

Makat Çatlağı Nedir?

İhtiva ettiği çok sayıda sinir ile vücudumuzdaki en hassas bölgelerden biri anüs bölgesidir. Uzun süren veya kronik kabızlık, ishal ve dışkılama esnasında fazla ıkınma ile bu bölgede çatlamalar meydana gelebilmektedir. Rektumdan makata kadar olan bu bölgede oluşan yırtıklar anal fissür olarak adlandırılmaktadır. Anal fissür makat çatlağı olarak da bilinmektedir. Anal fissüre neden olan sorunlar giderilmedikçe anal fissür tekrar etme olasılığı yüksek bir hastalıktır.

İlgini çekebilir:  Enfeksiyon İçin Antibiyotik İsimleri

Makat Çatlağı Belirtileri Nelerdir?

Makat Çatlağı belirtileri arasında, ishal ya da kabızlık ilk belirti olarak göze çarpabilir. Makat bölgesinde ağrı ve şişlik, kanama ve kan sızıntılarının iç çamaşırda görülmesi, yırtılmanın gerçekleştiği bölgede kaşıntı ve tahrişin artmasını sayabiliriz.

Bu belirtiler görüldüğünde direkt olarak anal fissür diyemeyiz. Aynı belirtiler hemoroid, makat apnesi, siğil gibi rahatsızlıklarda da görülebilir. Dolayısıyla bu tür rahatsız durumlar yaşandığında uzman doktora danışarak, gerekli tetkikler yaptırılabilir. Araştırma sonucunda anal fissür olduğu ortaya çıkarsa gerekli tedavi ona göre yapılır.

Hametan Krem Makat Çatlağına İyi Gelir Mi?
Hametan Krem Makat Çatlağına İyi Gelir Mi?

Makat Çatlağı Tedavisi

Anal fissür, kalın bağırsağın son kısmında ortaya çıkan çatlaklardır. Halk arasında makat çatlağı olarak bilinen rahatsızlık, kaslarla çevrili olan bölümde ortaya çıkar. Anal fissür, tuvalet problemlerinin ortaya çıktığı dönemde başlayabilir. Bu noktada fazla dışkılarken fazla zorlamak bu çatlaklara sebebiyet verebilir. Anüs bölgesi diye tabir edilen alanda sinir ve kas çok olduğu için herhangi bir olumsuzlukta hemen hissedilebilir. Bu noktada oluşan anal fissür için vücut kendisini iyileştirme programına alır ancak dışkılama süreci kesilmediği için bu süreç bir türlü olumlu sonuçlanmaz. Aksine fissürün boyutu giderek derinleşir ve kişide acıya sebep olur.

Sosyal yaşamını olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıktan bir an önce kurtulmak isteyen kişilerin yapılan cerrahi operasyon ile tamamen kurtulması söz konusudur. Kişiler yaşamlarına ameliyat sonrası hızlı iyileşme süreci sonrasında dönerek, kaldıkları yerden hayatlarına devam edebilirler.

Oylama post

Yorum yapın