Evde Mevlit Nasıl Yapılır?

Mevlid, genellikle Resûlullah`ın doğum günü yıldönümlerinde belli makam ve tegannilerle okunan övgü, gazel ve kasîdelerdir. Mevlit, peygamber efendimiz hayatta iken uygulanmamış, sonraki zamanlarda gelenek haline gelmiş bir uygulamadır. Evde mevlit okutmak istiyorum, acaba dinen bunun hükmü nedir diyorsanız; ehli sünnet inancına göre evde mevlit okutmak caizdir ve sevaptır. Bu hususta sünni ulemanın görüşleri mevcuttur.

Evde Mevlit Nasıl Yapılır?
Evde Mevlit Nasıl Yapılır?

Büyük veli ve alim Cüneyd-i Bağdadi Hazretleri mevlit okutma konusunda şöyle buyuruyor : ‘’Mevlid okunurken hazır bulunan ve mevlid-i şerifi edep ve hürmetle dinleyen kişi Allah’ın izniyle imanını kurtarır.’’İmam-ı Şafii ise şöyle buyurmaktadır : ‘’ Bir kimse mevlid okutmak için komşu ve akrabalarını toplasa, onlara ikramda bulunsa kıyamet günü o kimse salih kişilerle beraber olur.’’ Ayrıca mevlid okutulan evde aynı zamanda salavat-ı şerifeler okunur ve Kur’an tilavetleri de yapılır. Kur’an okunan evin bereketi artar. Kur’an okunan yere Rahmet melekleri intikal eder ve o yerden şeytanlar uzak durur. Peygamber efendimize çokça salavat getirmek de; mahşer günü O’nun şefaatine nail olabilmek için bir vesiledir.

Ancak mevlidin okutulduğu ortamın dini kurallara uygun olması gerekir. Evde mevlit okutulacağı zaman kesinlikle israf ve gösterişten uzak durulmalıdır. Mahremiyet kurallarına riayet edilmelidir. Mevlid, diğer komşulara rahatsızlık vermeyecek şekilde tertip edilmelidir.

Evde mevlit okutmak istiyorum diyen kişinin şunu iyi bilmesi gerekir: Mevlid okutmanın amacı gösteriş, şatafat, eğlence ortamı oluşturmak değildir. Mevlidin amacının Allah’ı (c.c) anmak, dua etmek, Peygamber efendimize (s.a.v) salavat getirip şefaat istemek olduğu asla unutulmamalıdır.

Güzel bir davranış olabilmesi için;

 • Dînî bir emir ve merasim görülmezse, yani dinimizde böyle bir ibadet şekli vardır gibi yanlış bir kanaat beslenmezse.
 • Kadın erkek bir yerde mevlit okutulmazsa
 • Mahremliğe dikkat edilirse, kadınlar yabancı erkeklere süslü ve kokulu halde gözükmezse,
 • İsraf ve benzeri haramlardan kaçınılırsa,
 • Mevlit toplantısı çeşit çeşit börek, çörek, pasta ve ev eşyaları ile bir gösteriş halini almaz, böylece fakirlerin gıpta damarlarını kabartıp onları hasetliğe zorlamaz sadelikte olursa,
 • Sırf Rasûlullah`i övme, tanıtma, mevlidin içerdiği öğütleri başkalarına duyurma, güzel tegannilerle gönülleri yumuşatma, onlara Rasûlüllah sevgisini aşılama, islâma ısındırma maksadıyla yapılırsa,
 • Bu vesile ile biraraya toplanıp gelenlere Kur`an, hâdîs ve ilmihal bilgileri aktarılirsa,
 • Mevlid, bu işi meslek haline getirmiş ve ücretle okuyan profesyonel artistlere değil de, okuduğu ile kendisi dahi etkilenen maneviyatlı kimselere okutulursa… güzel bir davranış haline getirilmiş olur.

Evde Mevlitte Ne Okunur?

Evde mevlit okunur şeklinde sorarsanız, Mevlidi Şerife; Yasin, Amme, Nebe gibi sureler okunarak başlanır. Her bölüm arasında ilahi, dua, tekbirler getirilir. Mevlidin sonunda genel bir dua yapılarak, mevlid bitirilir. Bu sureler dışında mevlitte hangi sureler okunur sizlere derledik.

 • Nas Suresi.
 • Felak Suresi.
 • İhlas Suresi.
 • Kafirun Suresi.
 • İnşirah Suresi.
 • Fetih Suresi.
 • Maun Suresi.
Evde Mevlit Nasıl Yapılır?
Evde Mevlit Nasıl Yapılır?

Mevlit ne zaman okunur?

Kandil olarak nitelendirilen önemli dinî gün ve gecelerin dışında, çocukların 40’ı çıkınca, bir müslümanın vefâtının 40’ıncı gününde, adak ve nikâh törenlerinde, hacıların dönüşünde, sünnet merasiminde, asker uğurlama gibi vesilelerle mevlit okunması özellikle Anadolu’da gelenekselleşmiştir.

İlgini çekebilir:  Sevgilinin Ailesiyle Tanışmaya Giderken Ne Alınır?

Mevlit Duası Nasıl Yapılır?

Kıyamet gününün tek sahibi Sensin. Bize orada lütfunla, merhametinle, ebedi saadetin ve cennetinle ikram eyle ya Rabbi! Yalnız Sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz. Bizlere ilahi rahmet hazinenden bol bol yardım ihsan eyleyip bizleri ibadetin, itaatin hayırlı ve nurlu yolundan ayırma ya Rabbi!

Oylama post

Yorum yapın