Epoksi Reçine Nasıl Yapılır?

Son dönemde, özellikle epoksi reçine ile yapılan özgün tasarımlara büyük ilgi ve heyecan duyulmaktadır. Özellikle Youtube‘da devamlı bu konuda yerli-yabancı içerikler ön plana çıkmaktadır. Son zamanlarda özellikle de zemin üzerine yapılan epoksi reçine birçok alanda kaplama yapılarak bulunan yüzeyi daha parlak hale getiren bir uygulama ve formüldür.  Epoksi reçine nedir, sorusuna gelirsek Epoksi reçine oldukça sık kullanılan geniş kullanım alanına sahip bir maddedir. Sıvı bir halde bulunan epoksi reçine sertleştirici malzemeler yardımıyla epoksi zemin kaplama olarak kullanılır. Epoksi reçine termoset reçine sınıfına dahil edilir. Birbirine sıkıca bağlı çapraz biçimde polimer yapıları oluşturabilir, bu polimer yapı yapışkan hale getirilebilir ya da sertleştirilebilir.

Epoksi Reçine Nasıl Yapılır?
Epoksi Reçine Nasıl Yapılır?

Epoksi reçinenin en yaygın olarak kullanılan kısmı epiklorohidrin (ECH) ve bisfenal-a (BPA) adı verilen bir reaksiyonda üretilir. Fakat özel reçineleri üretmek için üretim esnasında başka hammaddeler eklemek gerekir. Kaymaz, aşınmaz ve pürüzsüz oldukları için epoksi reçine sıklıkla tercih edilir. Denizcilik, otomotiv, uçak sanayisi, boru kaplamaları gibi büyük yerlerde epoksi reçineye rastlamanız mümkün olur. Diğer bir tür olarak kimyasal hali baskı mürekkeplerinde, kumaş işlemlerinde ve cerrahi işlemlerde kullanılır.

Epoksi Reçine Nasıl Üretilir?

Epoksi reçine elde etmek için gerekli maddeler reaksiyona sokulduktan sonra suyla karıştırılarak vakumlama yöntemiyle damıtılmaktadır. Daha sonra reçine içerisine istenilen özellikler eklenerek hazır hale getirilir.

Epoksi reçinenin istenilen sertliğe erişebilmesi için içerisine amin gurubu bileşikler eklenerek ortam sıcaklığına uygun hale gelen kadar işlem tamamlanır. Epoksi reçine üretiminde uygulanacak ortamın sıcaklığı da önemli olmaktadır. Epoksi reçine uygulanacak alanın sıcaklığının 5 derece en az olması önerilmektedir.

İlgini çekebilir:  Sek Erkek Nedir?

Epoksi kısaca epoksistlerin polimerizasyonu ile elde edilen termoset reçine çeşididir. Sıkıca bağlı çapraz polimer yapıları oluşturma özelliği bulunmaktadır. Yüksek mukavemetli polimerler elde etmek için ise yapışkan özellikte imal edilebilirken sertleştirme de yapılabilmektedir.

Epoksi Reçine Evde Üretilir mi?

Epoksinin içinde bulunan malzemeler genel olarak 2 tanedir. Epoksinin içinde kullanılan malzemeler sertleştirici ve reçine malzemeleridir. Bu epoksinin içinde bulunan malzeme yapıları epoksinin sıvı halden katı hale geçmesinde öncü rol oynamaktadır. Bu malzemeler dışında birçok dış çevrede bulunan faktörlerde etkili olabilmektedir.

Epoksi Reçine Nasıl Yapılır?
Epoksi Reçine Nasıl Yapılır?

Epoksi reçine evde nasıl yapılır, evlerde de uygulanan epoksi zemin kaplamada kullanılmakta olan sertleştirici malzemesinin görevi genel olarak yapışkan bir özelliğinin olup zemin kaplamayı sağlam ve dayanaklı bir hale getirmektedir. Bu epokside kullanılan ve aynı zamanda tercih edilen sertleştiriciler başka alanlarda özellikle de inşaat alanlarında kullanılmaktadır. Epoksinin içinde bulunan bu sertleştiriciler çok güçlü bir yapıya sahip olduğu için daha bir sürü alanda kullanılmakta olup ve bu kullanım alanlarını daha da fazla genişletmektedir.  Epokside kullanılan bir diğer malzeme türü ise reçinelerdir. Bu reçineler çoğunlukla sertleştiriciler gibi yapışkan bir özelliğe sahiptir. Ve su, alkali gibi şeylere karşı sağlam ve dayanaklı bir yapıya sahiptir.

Bu epoksinin içinde bulunan reçineler genellikle sanat alanında ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Bu malzemeler dışında epoksiye yardımcı olarak içinde kullanılan dolgu malzemeleri ile birlikte bulunmaktadır. Epoksinin içinde kullanılması için hazırlanan karışımlar ve dolgu malzemeleri de içine katılıp karıştırılarak epoksi elde edilmektedir. Çoğu şeffaf renkte olduğundan dolayı da genellikle içine renklendirici malzemeler koyulmaktadır. Epoksi şeffaf renkte olabildiği gibi içine renklendirici katılarak renkli epoksi elde edilebilmektedir. Kullanılan malzemeler bu şekildedir.

Epoksi Reçine ile Neler Tasarlayabilirsiniz?

Epoksi reçine ile bardak altıkları, kahve sunum tepsileri, mumluklar, ahşap masalar, anahtarlıklar, duvar süsleri, mobilyalar, tablolar gibi eşyalar tasarlayabilirsiniz. İster ahşapla, ister metalleri ister uygun objelerle ve doğal malzemelerle bir araya getirerek, farklı fikirler üretebilirsiniz. 

Oylama post

Yorum yapın