Diaspor Taşı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Oluşur?

Günümüzde çok sayıda değerli taş vardır ve bunların bir faydası olduğuna inanılır. Diaspor taşı da onlardan bir tanesidir. Diaspor minerali alüminyum bazlı olup renk değiştirme özelliğine sahiptir. Bunun yanı sıra ışığı saçması ve ışıltıya benzemesiyle de tanınır. Taşın tarihi incelendiği zaman 1800’lü senelere kadar uzandığı görülür.

İlk olarak Rusya’da keşfedilmiş olan bu taş, daha sonra farklı coğrafyalarda da bulunmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nde Pennsylvania ve Arizona, Yeni Zelanda, Brezilya, Arjantin, İngiltere ve Çin bunlardan sadece bazılarıdır. Lakin bu taşlar çok tortulu ve opak bir yapıya sahiptir.

Diaspor Taşı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Oluşur?
Diaspor Taşı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Oluşur?

Söz konusu ülkelerin yanı sıra Türkiye’den de diyaspor  taşı çıkartılmaktadır. Kristal yapılı olup ışığı da güzel bir şekilde yansıtmaktadır. Mücevher kalitesinde olup şeffaf ve renk değiştiren bir yapıdadır. Adı sıklıkla duyulan Zultanit aşı da aslında Diaspor minerali olmaktadır. Zultanite bu taşın piyasada bulunan ticari bir markasıdır.

Diaspor Taşı Özellikleri

Her değerli taşın belirli özellikleri bulunmaktadır. Diyaspor taşı özellikleri incelendiğinde, renk değiştirme yönünün bulunduğu görülür. Dünya üzerinde Alexandrite gibi renk değiştirebilen sayılı taşlar içerisindedir. Ancak Alexandrite Beril grubu bir taş olup Diaspor değildir. Diyaspor beyaz ışık aldığı zaman yeşil ve sarı renktedir. Gün ışığında pembe ve kırmızı bir yapıya sahiptir. Bu bakımdan günümüzde yoğun bir ilgi görür.

Taşın Mohs Sertlik Skalasına göre sertlik oranı 6.5 ile 7 arasındadır.Takı ve mücevher yapımında olup azla sert değildir. Bu bakımdan kesim esnasında kolay bir şekilde kırılabilmektedir. Bunun yanı sıra şu gibi özellikleri olduğu belirtilir:

 • Vücutta toplanmış olan negatif enerjilerin temizler
 • Psikolojik olarak kişiyi hem rahatlatır hem de sakinleştirir
 • Nazara karşı etkili olduğu söylenir.
İlgini çekebilir:  Akşam Namazı Müezzinlik Nasıl Yapılır?

Tüm bu özelliklerine karşılı Diyaspor taşı özellikle ışıkta renk değiştirilmesi ile de tanınır. Türkiye’de 4000 feet yükseklikte olan Muğla Milas’tan çıkartılmaktadır.

Diaspor Taşı Faydaları

Değerli taşların bir takım faydalarının olduğu da söylenir. Diaspor taşı faydaları için genel anlamda sayılan durumlar şöyledir:

 • Özgüvenin artmasına yardım eder.
 • Konsantrasyonu arttırır.
 • Zihin açıklığına yardım eder.
 • Bedende meydana gelen gerginliğin azalmasına olanak tanır.
 • Kullanan kişi çevresel unsurların karşı daha uyumlu olmasına destek olur.
 • Kaygı bozukluğu ve anksiyete bozukluğu yaşayan kişilere önerilir.
 • Negatif enerjiyi emer
 • Çevreyle saha uyumlu olmaya yardımcıdır.

Taşın renkleri ise oldukça değişken olabilmektedir. Bu anlamda genel olarak beyaz, yeşil, sarı, leylak, pembe ve kahverengi gibi değişik renk ve renk tonlarında, şeffaf-yarı şeffaf bir şekilde gözlemlenir.

Diaspor Taşı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Oluşur?

Diaspor Taşı Temizliği

Her doğal taşın temizliği düzenli ve özenli bir şekilde yapılmalıdır. Ancak her taşta bu işlemlerin nasıl yapıldığı farklılık gösterir. Gerçek bir diaspor taşı hassas bir özelliğe sahiptir. Dolayısıyla taşın bakımı esnasında özenli bir şekilde davranılmalıdır. Özel keseler içerisine alınarak, ayrı bir alanda korunması önerilir.

Aldığınız taşın gerçek bir Diaspor olup olmadığını anlamak için büyüteçle bakmanız yeterlidir. Kristalize parçaların iç yüzünde görünmesi gerekir. Ayrıca güneşe tutulduğu zaman yeşilden pembeye kadar farklı renk geçişlerini de gösterebilmelidir. Bu durum onun gerçek olduğunu anlamaya yardım eder.

Diaspor taşı gerçek bir mücevher taşıdır, bu bakımdan temizliği de dikkatli ve özenli bir biçimde gerçekleştirilmelidir. Parlaklığın ilk günkü gibi olması için nemli bir bezle silinmesi yeterlidir. Bunun yanı sıra farklı işlemler de yine tavsiye edilir.

Taşın enerjisini nötr yapabilmek için toprağa gömmek, bir süre böylece beklemek de önerilmektedir. Bunun yanı sıra adaçayı yakarak dumanı ile tütsülemek de belirtilir. Böylece negatif enerjilerden arınmasına yardım eder.

Oylama post

Yorum yapın