Damat Bohçasında Neler Olur?

Türk gelenek ve göreneklerinde evliliğe yönelik olarak pek çok şey vardır. Damat bohçası da bunlardan bir tanesidir. Her ne kadar yeni bir gelenek olmasa da yeni evlenecek kişiler bu konuda çok sayıda soru işaretine sahip olabilir.

Eğer bunun ne olduğunu soruyorsanız temel olarak bir hediyedir. Kız tarafınca, erkek tarafına verilir ve içerisinde damadın günlük yaşamında kullanabileceği eşyalar vardır. Bu nedenle içerisinde yer alan çok sayıda malzeme vardır.

Herkes doğal olarak bunu doğru olarak hazırlamak ve böylece göndermek ister. Bu bakımdan damat bohçasında neler olur, kişilerin aklında en çok bulunan sorulardan bir tanesidir.

Damat Bohçasında Neler Olur?
Damat Bohçasında Neler Olur?

Damat Bohçasına Neler Konur?

Evliliğin tüm süreçleri oldukça heyecanlıdır. Bu bakımdan her şeyin eksiksiz ve tam olarak yapılması istenir. Damat bohçasını hazırlarken de bu açıdan neler konulabileceği sıklıkla sorulur. Damat bohçasında neler olur diyorsanız genel olarak şunlardan meydana gelir:

 1. Gömlek
 2. Pantolon
 3. Pijama seti
 4. Terlik
 5. İç çamaşırı takımı
 6. Havlu
 7. Cüzdan seti
 8. Kol düğmesi seti
 9. Saat
 10. Parfüm
 11. Deodorant
 12. Tıraş takımları

Bunların yanı sıra eklenebilecek farklı şeyler de vardır.

Gömlek ve Pantolon

Gömlek ve pantolon erkeklerin günlük hayatta en çok giydiği giyim ürünlerini oluşturur. Bu bakımdan damat bohçasına ne konmalı diyorsanız, bunların yer alması önerilir. Ancak sadece günlük hayat değil, iş hayatı da düşünülmelidir. Eğer işe takım elbise veya beyaz gömlek & kumaş pantolon gibi bir giyimle gidiyorsa buna yönelik şeyler de bulunmalıdır.

Pijama seti

Pijama setleri damat bohçasında olması gerekenler arasında unutulmaması gereken parçalardan bir tanesidir. Burada yapabileceğiniz farklı tercihler vardır. Tek set pijama takımı alınabileceği gibi biri poplin düğmeli diğeri de klasik olmak üzere iki farklı seçenekde tercih edilebilir.

İlgini çekebilir:  Necef Taşı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Oluşur?

Terlik

Terlikler ev içerisinde en sık giyilen takımlardan biridir. Bu bakımdan damat bohçasında olması gerekenler listesinde yer almaktadır. Burada tercih edebileceğiniz farklı modeller bulunmaktadır. Ancak genel olarak klasik model deri terlikler görülür.

Damat Bohçasında Neler Olur?
Damat Bohçasında Neler Olur?

Ne var ki damat deri terlikleri sevmiyorsa giymeyeceği de unutulmamalıdır. Bu nedenle onun zevkleri her zaman düşünülmelidir.

İç çamaşırı takımı

Damat bohçası erkeklerin günlük hayatta kullanabileceği pratik şeyleri içerir. Bu bakımdan iç çamaşırı takımı da damat boşçası içerisinde yer alan seçenekler arasındadır. Burada biri kolsuz birisi kısa kollu iki atlet ve iki boxer gibi bir tercih yapılabilir. Renk olarak ise siyah ya da beyaz gibi bir tercih gerçekleştirilebilir.

Havlu

Havluların her insan için önemli eşyalar arasındadır. Bu bakımdan geleneksel olarak damat bohçasına katılması önerilen parçalardan biridir. Erkekler için süslü modellerden ziyade daha fazla sade olan şeyler önerilir. El, banyo havlusu ve bornozdan meydana gelen setler bu konuda tercih edilebilir.

Cüzdan seti

Cüzdanlar günlük yaşam içerisinde yaygın olarak kullanılır. Bu bakımdan erkek bohçası içerisinde olması önerilen parçalardan bir tanesidir.

Damat için cüzdan seçerken birbirinden farklı seçenekleri inceleyebilir, aralarından uygunbir tanesine karar verebilirsiniz. Özellikle siyah, gri ya da buna benzer koyu renkler erkekler tarafından daha fazla tercih edilir.

Ayrıca her cüzdan setinin içerik olarak farklılaşabildiği de unutulmamalıdır. Dolayısıyla farklı şeyleri incelemek, aralarından uygun birine karar vermek önerilir.

Kol düğmesi seti

Her ne kadar insanlar son derece dikkatli olsa da gerek ceketlerin gerekse pantolon ya da gömleklerin düğmeleri kolayca kopabilir. Bu da giyimi ve dış görünüşü olumsuz etkiler. Kol düğmesi seti bu bakımdan önemlidir.

Bu kullanışlı parçalar sayesinde gerektiği zaman, kolay bir şekilde kol düğmelerini yenilemek mümkündür.

İlgini çekebilir:  Prehnit Taşı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Oluşur?

Saat

İnsanlar gün içerisinde saati sık sık kontrol eder. Tüm işler ve planlar da saate göre hazırlanır. Bu bakımdan kol saatleri zamanı daha iyi takip edebilmek için büyük bir önem taşır. Damat bohçasına ne konabilir diyorsanız, saat de unutmamanız gereken şeylerden biridir.

Özellikle hem günlük hayatta hem de iş yerinde kullanabileceği tipe sahip olanlar daha fazla memnuniyet verici olabilir.

Parfüm

Her insan dışarı çıkarken ya da işe giderken güzel kokular yaymak ister. Bu nedenle parfümler günümüzde yaygın olarak kullanılır. Dolayısıyla damat bohçası hazırlayacaksanız, içerisine katmanız önerilen şeylerden biri de parfümdür.

Ancak her erkeğin parfüm zevki farklıdır. Bu bakımdan kullanılmasını istiyorsanız öncesinde ona danışmanız ve böylece karar vermeniz önerilir.

Deodorant

Terleme özellikle yaz aylarında pek çok kişinin sorunudur. Bununla beraber etrafa istenmeyen kötü kokular da  yayılır. Bunun önüne geçmek istiyorsanız, deodorantlar oldukça önemli parçalardır.

Dolayısıyla erkek bohçasına neler konulabilir diyorsanız, parfümlerin yanı sıra deodorantlar da unutulmaması gereken, önemli ayrıntılardan biridir.

Tıraş takımları

Erkekler yaşamları boyunca sık sık tıraş olur. Dolayısıyla damat bohçası hazırlıyorsanız, içine katmanız önerilen şeylerden bir diğeri de tıraş takımlarıdır. Bu kapsamda tıraş makinesi ya da tıraş bıçağı, birkaç tane yedek tıraş bıçağı, tıraş köpüğü ve kolonyası gibi şeyler vardır.

Oylama post

Yorum yapın