Büyük Abdest Yaparken Kan Gelmesi Kadınlar Kulübü

Makattan kan gelmesi ya da rektal kanama durumu kişilerin yaşam tecrübesini olumsuz etkilyen ve kişileri de etkileyen bir duruumdur. Bu irritabl bağırsak sendromu, hemoroit, anal fissür gibi çok sayıda rahatsızlığın başlıca semptomlarından bir tanesidir.

Kalın Bağırsak Polipleri, kolon ve rektum kanserlerinin dışında cinsel yolla bulaşan bir takım hastalıkların ön belirtisi olarak da kendini gösterebilir. Kanama tuvalet yaparken oluşabilir. Bunun yanı sıra iç çamaşırda ya da tuvalet kağıdında da gözlemlenebilir.

Büyük Abdest Yaparken Kan Gelmesi Kadınlar Kulübü
Büyük Abdest Yaparken Kan Gelmesi Kadınlar Kulübü

Makattan Kan Gelmesi Nedir?

Makat ve çevresi olarak belirtilen perianal bölgenin kanaması yahut alt gastro-instestinal sistem kanaması olarak da isimlendirilen rektal kanama çok sayıda hastalığın havercisi olabilir. Bu sebeple dikkat edilmesi, önem verilmesi gereken bir durumdur. Hastadan hastaya göre kanamanın şiddeti farklılık gösterebilir.

Gaitada çizgi şeklinde, ağrısız veya ağrılı, tuvalet esnasında damla damla, pıhtılı şekilde görülebilir. Bunun dışında tuvalet kağında ya da taze kan şeklinde gözlemlenebilir. Hemoroit ya da kabızlık gibi hastalıkların bir semptomu olabileceği gibi ciddi sağlık problemlerinin de ön belirtisi makattan kan gelmesi olabilmektedir.

Makat Bölgesinden Neden Kan Gelir?

Makattan kan gelmesi aynı zamanda rektal kanama olarak da isimlendirilir. Bu farklı rahatsızlıklardan dolayı kaynaklanabilmekte olup, buna yol açan bazı rahatsızlıklar aşağıdan görülebilir.

Hemoroit

Bağırsak alışkanlıklarının farklılaşması, hamilelik, doğum, hareketsizlik gibi durumlar hemoroite sebep olabilir. Bu anal kanalda genişleyen damar durumundan ileri gelir. Kendi içinde iç ve dış olarak iki türü vardır. Belirtileri arasında rektal kanama, ağrı, şişlik ve kaşıntı gibi durumlar görülür.

İlgini çekebilir:  Vajinal Mantar Bitkisel Tedavi Çörek Otu

Halk arasında basur olarak da bilinmekte olup kanamaaya ağrı da eşlik edebilmektedir. Kanama ise genellikle tuvalet kağıdında, tuvalette y ada gaita üzerinde görülür.

Anal Fissür

Anal fissür, Makattan kan gelmesi durumunun sebeplerindenbiridir. Buna kabızlık, doğum, ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi etmenler yol açabilir. Makat çıkışında yara meydana gelmesi şeklinde tanımlanabilmektedir.

Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülmekte olan bu durumda genellikle tuvalet esnasıdna yanma hisleri yaşanır. Bunun yanı sıra yırtılma, kesilme hisi hisler de yine şikayet edilebilir.

Anal Apse

Makat çevresinde meydana çıkan anal apse, bölgede şişlik görünümü taşır. Genellikle ağrı, yanma, titreme, kaşıntı, iltihaplı akıntı ve makattan kan gelmesi gibi belirtileri görülür. İshal, crohn hastalığı, tüberküloz ve diyabet gibi rahatsızlıklardan kaynaklanmakta olup apsenin drene edilmesi ile tedavi çözülür.

Büyük Abdest Yaparken Kan Gelmesi Kadınlar Kulübü
Büyük Abdest Yaparken Kan Gelmesi Kadınlar Kulübü

Kalın Bağırsak Polipleri

Kalın bağırsak polipleri, Makattan kan gelmesi durumuna yol açabilen nedenler arasındadır. Vücudun farklı yerlerinde meydana gelebilmekte olup, hücrelerin normalden fazla çoğalarak oluşturduğu dokular şeklinde anlatılır.

Belirtileri oldukça fazla olup bunların araında makattan kan gelmesi gibi durumlarda vardır. 50 yaşını aşmış kişilerde sık görülmekte olup 70 yaşını aşan kişilerde daha sık görülmektedir. Bunun yanı sıra erkeklerde görülme sıklığı, kadınlarda görülme sıklığına göre daha fazladır.

İrritabl Bağırsak Sendromu

Aynı zamanda huzursuz bağırsak sendromu olarak da bilinir. Genel olarak dışkıda mukus varlığı, makattan kan gelmesi gibi durumlarla belirtilir. Bunun yanı sıra farklı belirtileri de yer almaktadır. Hastalığa neyin sebep olduğu bilinmemekte olup, hormonal değişimlerve beslenmenin bunu tetiklediği belirtilir.

Bu bakımdan egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve stresten de uzak kalmak önerilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Peki makattan kan gelmesi nasıl tedavi edilir? Bu sorunun yanıtı sebebine göre farklılaşır. Çoğunlukla hemoroit ya da anal fissür tarzı anorektal hastalıktan dolayı meydana gelmektedir. Gelen kanın yoğun olması ise nadirdir.

İlgini çekebilir:  Bacaklara Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Bu bakımdan sizde bu durum varsa en kısa sürede doktora gitmeniz gerekir. Muayene ardından problemin ne olduğu anlaşılabilir ve doktorunuz tarafından uygunbir tedavi yöntemi size belirlenebilir. Kişiler her zaman ilaçları doktorların verdiği şekilde, onların reçete ettiği biçimde kullanmalıdır.

Makattan Kan Gelmesi Nasıl Görülür?

Peki makattan kan gelmesi nasıl görünür? Parlak kırmızı kan alt gastrointestinal sistem, kolon veya rektuma ait kanamaların bir göstergesi olabilir.

Eğer koyu kırmızı bir kan geliyorsa genellikle ince bağırsak veya kalın bağırsağın üst bölümünde olan kanamaların habercisi olarak görülür. Katran şeklinde görülebilen siyahrekte kanama ise mide ya da ince bağırsağın üst bölümündeki kanamaları gösterebilir.

Oylama post

Yorum yapın