Bebeği Sütten Keserken Okunacak Dua

Sütten keserken okunacak dua ve anlamı, Bebeği sütten kesmek için okunacak dua annenin süreci kolay geçirmesi sağlanabilir. Normal şartlarda bir bebek en az 2 yıl anne sütü ile beslenmelidir. Bu sürenin dolması ardından bebeğin sütten kesilmesi için dua edilebilir. Her şeyde olduğu gibi bebeği sütten kesmek için okunacak dualar vardır. Önemli olan, duanın içtenlikle edilmesidir.

Bebeği sütten kesmek için okunacak dua konusuna geçmeden önce belirtmemiz gereken şu ki, bebekler sütten erken kesilmemelidir. Zira anne sütü bebek için faydalı ve gereklidir. Zira, Peygamberimiz (SallAllahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor: “Allahümme bârik lenâ fihi ve zidnâ minhü.” “Zira yiyecek ve içecek olarak sütten daha yeterli bir şey yoktur.”

Bebeği Sütten Keserken Okunacak Dua
Bebeği Sütten Keserken Okunacak Dua

Bebeği sütten kesme duası

”Kuran-ı Kerim’in Bakara Suresi’nde emzirme ile ilgili şöyle buyrulur; ”Emzirmeyi tamamlamak isteyen(babalar) için, anneler, çocuklarını iki tam yıl emzirirler. Onların (annelerin), yiyeceği ve giyeceği ‘maruf'(örfe uygun) olarak, çocuğun babasına aittir. Bir kimseye, gücünün yeteceği dışında, bir sorumluluk yoktur. Ne anne, doğurduğu, ne de baba, çocuğu sebebiyle zarara uğramasın. Varis üzerine de bunun benzeri bir durum (söz konusudur). Şayet (anne ve baba), aralarında istişare ederek, (çocuğu, iki yıldan önce) sütten kesmek isterlerse, ikisi için de bir sakınca yoktur. Yine, şayet çocuğunuzu, süt anneye emzirtmek isterseniz, ‘maruf'(örfe uygun) ücretini ödediğiniz takdirde, bir sakınca yoktur. Allah’tan korkup-sakının ve bilin ki, muhakkak Allah, yaptıklarınızı görendir.”

  • ”Allah’ım! Senin rızan doğrultusunda çocuğumu 2 yıldan sonrası için sütten kesmek istiyorum, sen bana yardım et, işimi kolaylaştır” duasını çocuğunuzu emzirdiğiniz süreçte edebilirsiniz.
  • ”Allah’ım bu gece senin iznin ve rızan için bebeğimi sütten kesmeye niyet ettim. Sen niyetimi gerçekleştirmemde yolumu güzelleştir, işimi kolaylaştır. Bu süreç bebeğim ve benim için kolaylıklarla dolu ve güzelliklerle dolu sona ersin inşallah. Sen bana yardım et.” şeklinde dua ederek ilk sütten kesme gününüzde Allah’a dua edebilirsiniz.
  • Allah’ım Es Samed ve El Rezzak isimlerine sığınırım. Bebeğimin ve benim sütten kesme sürecimizin en hayırlı şekilde bitmesini diliyorum. Dualarımızı en hayırlı şekilde kabul eyle inşallah ya rabbim.
İlgini çekebilir:  Sürpriz Kutusu Fotoğraf Gönderme Nasıl Yapılır?

Bebek Memeden Nasıl Kesilir?

Bebeği sütten kesmek için yöntemler sorusu annelerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Aslında yanıtı çok basittir bebeğinizi sütten sizin ve bebeğinizin hazır olduğu zamanda kesebilirsiniz. Aslında bebeğinizi 1 yaşından sonra da emzirmek bağışıklık sistemini desteklediği kadar beslenme ihtiyacını da karşılar. Ama esas olan bebeğinizin duygusal ihtiyaçlarını da karşılamasıdır. Bebeğinizin sütten kesilmesi demek anne sütünü tamamen bırakması demektir. Bunun zamanını ise siz ve bebeğiniz belirler.

Bebeği Sütten Keserken Okunacak Dua
Bebeği Sütten Keserken Okunacak Dua

Bazen bebekler kendi istekleri ile emmeyi azaltır ve sütten kesilir. Bu durum genellikle ek gıda başlandığı zaman olur. Bazen de bebek biraz daha büyüdükçe bir yaşa doğru katı gıdalar iyice artınca emmek istemeyebilir. Bunun dışında bebekler özellikle büyüdükçe çevreye ilgisi artar ve emmeye olan ilgisi azalabilir. Memeye geldiklerinde çok kısa memede kalıp hemen memeyi bırakıp, uzun süre memede kalmak istemez çevresi ile ilgilenir. Kısaca memeyi bırakmaya hazır olduklarının sinyalini verirler.

Bazen de anneler bebeklerini memeden kesmek isteyebilir. Anne gerçekten bebeği sütten kesmek istiyorsa genelde iki yol kullanılır. Bunlar ya birden kesmek veya kademeli olarak kesmektir. Bebeğinizi sütten birden kesilmesi bebeğiniz için duygusal bir travma yaratabilir. Ayrıca birden kesmek memenizde fazla süt birikmesi ve meme iltihabı gibi sorunlara da neden olabilir. Bu nedenle daha çok tavsiye edilen metot bebeğinizi sütten kademeli olarak kesmektir.

Oylama post

Yorum yapın