Advantan Krem Ne İşe Yarar?

Bazı insanlar genetik açıdan birtakım sağlık sorunlarına yatkın olarak doğmaktadır. Mesela bazı kişilerin ciltleri mikrop, toz veya temizlik ürünlerine reaksiyon vermektedirler. Buna bağlı olarak da ciltlerinde kaşıntı, ödem, kızarıklık ve yanma gibi şikayetler fazla görülmektedir.

Yaşamını sürekli cilt sorunları yaşayarak geçirmek oldukça estetik açıdan bir felaket olduğu gibi verdiği sıkıntılar itibariyle de zor bir durumdur. Advantan krem bu amaçla üretilmiş bir kremdir. Normal bir kişinin cildinde yabancı bakteri, mantar ve virüs popülasyonlarını, vücut dokusuna zarar verebilecek kimyasal maddeleri algılayan ve reaksiyon başlatan bir savunma sistemi bulunmaktadır.

Advantan Krem Ne İşe Yarar?
Advantan Krem Ne İşe Yarar?

Advantan Krem Nedir?

Advantan krem, çocuk egzaması, hafifçe yağlı kuru kabuklar halindeki döküntüler, kızarık deri üzerinde sarılık, bacaklarda varise bağlı egzama, ani gelişen egzama (sinirsel nedenlere bağlı olarak deride kabartı ve kızarıklıkla beraber seyreden kaşıntılı kronik deri iltihaplanması) tedavilerinde ve herhangi bir şekilde sınıflandırılmayan egzama (mayasıl) tedavilerinde sıkça kullanılan bir ilaçtır. Advantan krem sadece reçete ile satılmaktadır. Advantan krem Uzman doktor tavsiyesi ve önerileriyle kullanılması gerekmektedir. özellikle akut ve akıntılı egzama başta olmak üzere çok yağlı deri ve vücuttaki açık veya tüylü bölgeler için kullanılabilir. İçerisinde bulunan alerjik maddelerden dolayı bu ilacın kullanımından önce kesinlikle uzman bir doktor önerisi alınması gerekmektedir. Tedavi süreci genellikle yetişkinlerde 12 haftayı, bebek ve çocuklarda ise 4 haftayı geçmemesi gerekir. Hamileliğin ilk 3 ayında kortikosteroid içeren ilaçların kullanılması sakıncalı olduğu bilinmektedir.

Advantan krem kaşıntıya iyi gelir mi, diye soracak olursanız ürün özellikle egzama hastalığının tedavi edilmesi sürecinde kullanılmaktadır. Vücutta şişlik, kızarıklık ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltmak amacıyla uzman doktor önerileriyle kullanılan bir kremdir. İltihap azaltıcı, damar daraltıcı, ve alerji giderici özellikleri ile Egzama hastalığı ile mücadele edenleri bu hastalıktan kurtaran bir ilaçtır. Advantan kremin etken maddesi Metilprednisolon’dur. Bu maddeye alerjisi olan kişilerin kremi kullanması tavsiye edilmez. Advantan kremi dikkatli kullanmanız önerilmektedir. Özellikle gözünüze ve açık derin yaralara temas ettirmemeniz gerekmektedir.

İlgini çekebilir:  Evde Konuşma Terapisi Nasıl Yapılır?

Advantan Krem Hangi Durumlarda Kullanılmaz?

Advantan krem en çok cilt üzerinde oluşan egzama çeşitlerinde etkili olan bir kremdir. Sinirsel faktör nedeniyle ortaya çıkan kaşıntılı kronik iltihaplı deri egzaması, bazı maddelerin cilt üzerine teması ile ortaya çıkan temas egzaması, çocuk egzamaları, kaşıntılı, döküntülü, sulu egzamalar gibi egzama çeşitlerinin iyileşmesinde oldukça etkili rol oynamaktadır. Harici kullanımlar için uygun değildir. Bu yüzden dikkatli ve ihtiyacınızın olduğu durumlarda kullanmanız önerilmektedir.

Advantan Krem Ne İşe Yarar?
Advantan Krem Ne İşe Yarar?
 • Yüzünüzde sivilce, yara, yanık gibi cilt sorunları mevcutsa bu krem yüze sürülmemelidir.
 • Yara ve yanık tedavisi için kullanmamalısınız.
 • İsilik için kullanılması uygun bir krem değildir.
 • Genital bölgede tahriş ve kaşıntı durumu söz konusu ise krem genital bölgeye sürülebilir. Ancak genital bölgede akıntı ve mantar gibi durumlar gözlemlendiğinde bu krem kullanılamaz.
 • Kortizon barındırdığından cilt lekeleri için asla kullanılması tavsiye edilmez.
 • Kremin cildi beyazlatma gibi bir etkisi yoktur.
 • Basur tedavisi için uygun bir krem olmadığından asla makat bölgesine sürülmemelidir.
 • Bu krem kesinlikle saçkıran tedavisine uygun bir krem değildir, kesinlikle saçkıran için kullanılmamalıdır.
 • Dudaklara sürülmesi tavsiye edilen bir krem değildir.
 • Alerjik reaksiyonlar için kullanılacaksa mutlaka doktor gözetiminde kullanılmalıdır.
 • Arı sokması gibi durumlarda derhal doktora başvurulmalı ve bu krem asla kullanılmamalıdır.

Advantan Krem Yan Etkileri

Diğer tüm ilaçlar gibi advantanın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Advantan ile en sık gözlemlenen yan etkiler uygulama bölgesinde yanma hissi ve kaşıntıdır. Uygulama bölgesinde kızarıklık (eritem), kuruluk, deri üzerinde iltihaplı kesecikler (veziktlller), tahriş, ekzema, kabartı (papül), periferal ödem, döküntü, deride incelme (atrofi), morarma (ekimoz), derinin bulaşıcı yüzeysel mikrobik enfeksiyonu (impetigo), deride yağlanma, ilaca karşı aşırı duyarlıklık. Topikal uygulama için olan diğer kortikoidlerdeki gibi, aşağıdaki lokal yan etkiler oluşabilir.

İlgini çekebilir:  Erkek Ayrıldıktan Sonra Ne Zaman Özler?

Ergenlik sivilcesi (akne), deride atrofi (incelme), deride stria (çatlaklar), uygulama bölgesinde kıl kökü iltihabı, aşın kıllanma, kılcal damarlann genişlemesi, perioral (ağız civarında) dermatit, deride renk değişikliği ve formülasyondaki bileşenlere karşı alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Kortikoid içeren topikal preparatlar uygulandığında emilime bağh olarak sistemik etkiler ortaya çıkabilir.

Oylama post

Yorum yapın